Flor Florit Flour

Dünya üzerinde en çok bulunan 13’ncü elementtir. Oda sıcaklığında gaz halinde bulunur. Florun dişler için kullanılan indirgenmiş anyon hali florür olarak isimlendirilir.

Vücutta bulunan florun büyük kısmı kemik ve dişlerdedir.

Dişlerin ana yapısı kalsiyumdur ve dişlerin bakımı: kalsiyum, C ve D vitaminleri tarafından sağlanır. Ancak bu saydığım maddeler alınmasına rağmen, dişlerde çürüme görülebilir. Çünkü sağlıklı dişler için, bu maddeler yanında ilaveten florit gereklidir.

Ancak: florürle ilgili yapılan araştırmalar, laboratuvarlarda deney hayvanları üzerinde yapılmış olup sonuçların insanlara yansıması hakkında net bilgiler yoktur. Yani: florürün faydaları, zararlarından daha çok tartışılmaktadır.

 

Fonksiyonları:

Florit dişlerin iç ve mine kısımlarının oluşumunda görevlidir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda uygulanan flour tedavisi, diş çürüklerinin ve diş bozukluklarının önlenmesinde etkili olabilmektedir.

Ayrıca: kemik yapısına katılarak kemik yoğunluğunu arttırır ve kemik sağlığının korunması ve osteoporoz riskinin önlenmesinde etkilidir.

İçme sularına florür katılan bölgelerde: çocuklarda yapılan araştırmalarda, çocuk kemik kırılmalarının önlendiği tespit edilmiştir.

 

Kaynakları:

Floritin ana kaynağı: içme suyudur. Ancak içme suyundaki florit yoğunluğu belli ölçülerde olmalıdır.

Florür özellikle, diş macunlarına katılır. Florür katılmış diş macunlarının küçük çocuklar tarafından yutulması tehlikelidir, toksin etki yaratır. Bu yüzden birçok kişi florür katılmış diş macunlarını kullanmaktan çekinir.

Diğer florür kaynakları: deniz ürünleri, çay, bebek mamaları, hazır çorbalar, gazlı içecekler, hazır meyve suları, paketli ve işlenmiş gıdalar, anestezi kimyasalları, florlu tuz ve sigaradır.

Günümüzde: diş çürümelerini önlediği iddiası ile düşük dozlarda ve serbestçe diş macunlarına ve hatta bazı yerlerde şebeke sularına katılmaktadır.

 

 

İhtiyaç:

Yetişkinlerin gerek besinler ve gerekse suyolu ile alması gereken günlük florür miktarı 1.5 ile 5 mg arasındadır.

 

Fazlası:

Belirlenen ihtiyaç oranından fazla florür alındığında: bunun yarıya yakın kısmı, idrar yolu ile vücuttan atılır.

Kalan kısmı ise: kemikler ve beyinde birikir.

Kemiklerde biriken florür miktarı: yaşam boyunca sürekli artar.

Belirlenen ihtiyaç oranından çok daha fazla florür alındığında: florür zehirlenmesi görülür.

Florür zehirlenmesinin belirtileri: dişin en dışında bulunan beyaz kemiksi tabaka olan diş minesi kısmında florozis denen sarı-kahverengi beneklenme-lekeler, kırılma ve çentikler yani şekil bozuklukları görülür. Florür fazlası: dişlerde çürümeye karşı dayanıklılığı arttırmasına rağmen, renk ve şekil bozuklukları gelişiyor yani estetik açıdan sorunlar ortaya çıkıyor.

Ayrıca: kişinin büyüme ve gelişmesinde gecikme ve kemiklerde çabuk kırılma görülebilir.

Diğer olası etkileri: erkeklerde testosteron hormon seviyesi düşüklüğü, üreme organlarında hasar ve kısırlık olabilir. Kadınlarda ise: doğurganlık oranının düşmesi ve kız çocuklarında erken adet dönemi görülebilir.

Vücuttaki fazla florür oranının diğer muhtemel etkileri: sinir sistemi için zararlı sonuçlar ve özellikle beyinde florür birikimi davranış değişikliklerine sebep olabilmektedir.

 

 

 

 

Yayınlayan

Orhan MERAL

Bu sitede yazdıklarım, yaklaşık 3 yıllık bir yüksek lisans öğrenimi sonunda hazırladığım tezden alıntılardır. Yani, bilgilerin tümü, bu konularda uzman kişilerin çeşitli kaynaklarına dayalı sağlıklı bilgilerdir. Ancak: bu bilgiler siz okurlar için sadece ilk anda yardımcı olması için derlenmiş ve burada sizlere sunulmuştur. Özellikle zayıflama rejimleri yani şişmanlık ve obezitenin önlenmesi konularında, burada ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Öte yandan, çeşitli hastalıklar ve özellikle beslenmeyle ilgili hastalıklar konusunda, kesinlikle size en yakın sağlık merkezine, bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Sağlıklı olarak kilo verebilmek için, yeterli ve dengeli beslenme yanında, mutlaka ve mutlaka egzersiz yapmanız, en azından yürüyüş yapmanız gerektiğini unutmayınız. Ayrıca, kilo vermek önemli değil, mutlaka kilo verirsiniz, ama tekrar almamak için, tedbir almayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir