Mangan Manganez

01

Yerkabuğunda en çok bulunan elementler arasında 5’nci sıradadır. Toprakta, havada ve suda parçacıklar şeklinde bulunur.

Mangan bilinen bütün canlı organizmaların ana unsurudur. Çünkü canlılardaki birçok enzim mangan içerir. Ancak insan vücudunda az miktarda bulunur. İnsan vücudunda: karaciğer, kemikler, böbrek ve pankreas başta olmak üzere toplam 10-20 mg arasında mangan bulunur.

 

 

 

 

Fonksiyonları:

Uygun seviyede alınan mangan: demir ve bakırla birlikte kullanıldığında vücut için yararlıdır. Çünkü demirle birlikte emilir, kan yapımı ve özellikle kanın demir ihtiva eden kırmızı hemoglobin maddelerinin oluşumunda etkilidir. Yani manganez vücutta kanın pıhtılaşması açısından büyük önem taşır. Ancak demir emilimi azalırsa, mangan emilimi artar.

Protein sentezinde, yağ ve karbonhidrat metabolizmasında yardımcıdır.

Tiroit hormonu oluşumunu destekleyerek tiroit bezinin düzgün çalışmasını sağlar.

Kemik sağlığı için yararlıdır. Yaraların iyileşmesini sağlar.

Karaciğer yağlanmasını önlediği düşünülmektedir.

 

Kaynakları:

Besinlerde oldukça yoğundur. Mangan bakımından zengin kaynaklar: başta tahıllar ve çay olmak üzere; fındık, yeşil yapraklı sebzeler, portakal, bezelye, kuşkonmaz, böğürtlen, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, brokoli, kuru üzüm, yumurta, pekmez, çilek, zerdali, muz, kivi, incir, havuç, badem, fındık ve pancardır.

Tarlalara aşırı mangan gübre atılması, o tarlalarda üretilen ürünlerdeki mangan oranını arttırır.

 

İhtiyaç:

Sağlıklı bir yetişkinin günlük mangan ihtiyacı ortalama 2,5 ile 5 mg arasındadır.

 

Eksikliği:

Yapılan araştırmalara göre, dünyadaki insanların büyük bölümünde mangan eksikliği bulunduğu ve buna bağlı hastalıkları yaşadıkları tespit edilmiştir.

Şeker ve sara hastalarında, mangan eksikliği görülür ve takviye edilmesi gerekir.

Mangan eksikliğinin belirtileri: hafıza problemleri, sürekli yorgunluk, halsizlik, sinirlilik, unutkanlık, kilo kaybı, cinsel sorunlar, kısırlık, kemik erimesi, gizli şeker, yağ ve karbonhidrat oranlarında bozulma, saçlarda saç uzamaması ve saç rengi değişikliği yani beyazlaşma, çocuklar ve bebeklerde gelişim bozukluğudur.

İleri derece mangan eksikliğinde: kaslarda koordinasyon bozukluğuna bağlı istem dışı hareketlerle seyreden “ataksi” hastalığı görülür.

 

Fazlası:

Mangan zehirli bir tür elementtir ve yüksek miktarda alındığında toksik etki yani zehirlenme yaratır.

Mangan yoğun içme suları tüketen kişilerde, karaciğer ve beyin hasarı ile kalp spazmı gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu durum, özellikle bebekler için hayati önem taşır. Vücuttaki fazla manganez, bazı durumlarda “Parkinson” yani sinir sistemi hastalığına da sebep olabilir. Bu durum: özellikle manganez madenlerinde çalışan kişilerde Parkinson hastalığının sık görülmesiyle açıklanmıştır.

Yayınlayan

Orhan MERAL

Bu sitede yazdıklarım, yaklaşık 3 yıllık bir yüksek lisans öğrenimi sonunda hazırladığım tezden alıntılardır. Yani, bilgilerin tümü, bu konularda uzman kişilerin çeşitli kaynaklarına dayalı sağlıklı bilgilerdir. Ancak: bu bilgiler siz okurlar için sadece ilk anda yardımcı olması için derlenmiş ve burada sizlere sunulmuştur. Özellikle zayıflama rejimleri yani şişmanlık ve obezitenin önlenmesi konularında, burada ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Öte yandan, çeşitli hastalıklar ve özellikle beslenmeyle ilgili hastalıklar konusunda, kesinlikle size en yakın sağlık merkezine, bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Sağlıklı olarak kilo verebilmek için, yeterli ve dengeli beslenme yanında, mutlaka ve mutlaka egzersiz yapmanız, en azından yürüyüş yapmanız gerektiğini unutmayınız. Ayrıca, kilo vermek önemli değil, mutlaka kilo verirsiniz, ama tekrar almamak için, tedbir almayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir